Sellel hooajal on meie uus tootearendus ja maitse põhjamaine väekas mari – pihlamari. Pihlakas on kõige külmakindlam vitamiinirikaste viljadega puu, ehk oled märganud,e t pärast esimesi külmasid maitsed pihlakamari eriti hästi – selle põhjuseks on külmas häviv mürkaine, mis marja mõrususe tingib. Nende punaste marjade väärtus on sedavõrd suur, et neid tasub hoidistada ka talveks ja kasutada toiduvalmistamisel.
Ecomari pihlakamari on enne kuivatamist külmutatud Töötlemisel lisatakse mett või veidi suhkrut, millega mari aeglasesse kuivatusse läheb. Ärikingitusena annab pihlakamari toodetele juurde sära ning efektsust, lisaks pakub kindlasti maitseüllatuse.
Pihlakamarjad ei ole värskena söömisel väga populaarsed – just nende mõruda maitse tõttu. Miinuskraadid aga parandavad tunduvalt metspihlakate maitseomadusi, muudavad marjad magusamaks ja mahlasemaks. Pihlaka raviomadused külmutamisel aga ei vähene nagu ka teiste marjade omad.
Biokeemiline koostis
Beetakarotiini sisalduselt on pihlakaga sarnane porgand – mõlemas on seda umbes 9 mg 100 g kohta. Rikkalik on pihlaka C-vitamiini sisaldus (200 mg%), leidub veel P-vitamiini (2600 mg%), K-vitamiini, orgaanilisi happeid (kuni 3%), suhkruid (kuni 8%), pektiine, flavonoide, parkaineid, eeterlikke õlisid. Suhkruist leidub enim sorboosi (25%) ja mikroelementidest mangaani, rauda, vaske, ka fosforit ja räni. Pihlakamarja seemned sisaldavad ka kiiritus- ja röntgenikahjustuste vastu toimeainet – amügdaliini. Marjades on ained, mis on mikroobide- ja bakterivastase toimega, säilivad hästi ja aitavad ka teistel toiduainetel käärimisprotsessi ära hoida. Ka lehed on väärtuslikud, sisaldades C-vitamiini (108 mg%) ja karotiini (35 mg%).
Pihlakas ravimina
Hinnatakse, et pihlakamarjad on head hüpertoonia, neerukivide, soolegaaside, ateroskleroosi, mao alahappesuse ja lümfinäärmete põletiku puhul. Tuntud on pihlakamarjad vee ajatina, süües 2 korda päevas 10 marja korraga, niiviisi 2-3 kuud.
Pihlakas leiduv pektiin ja parkained pidurdavad süsivesikute käärimist. Marjad on ühed tugevamad sooltes tekkinud mürkainete sidujad ja normaalse mikrofloora taastajad. Pihlakas leiduv sorbiit toimib kui sapiajati, veres langeb kolesterooli sisaldus. Pihlaka sorbiit on kerge kõhulahtisti, eriti kui kõhukinnisuse põhjuseks on sapiteede haigused.
Rahvameditsiinis soovitatakse pihlakamarju vere tugevdamiseks, liigse vedeliku eemaldamiseks organismist, kivitõbede puhul, hingamiselundite haiguste ja reuma korral. Süües päevas 10 g värskeid marju või targalt valmistatud pihlakahoidist, küllastame organismi vajalike vitamiinidega. Sügistalvel süüa neid värskelt 1 supilusikatäis meega paar korda päevas enne sööki. Sama tõhusalt toimib ka mahl.
Kuivatatud marjadest tehakse teed. Selleks võetakse 1 spl peenestatud marju 1 kl vee kohta, keedetakse 5 min ja lastakse seista 4 tundi, võib valmistada õhtul ka termosesse ja pruugitakse pool klaasi korraga 2-3 korda päevas. Hästi mõjuvad ka pihlakakeedis, siirup ja toorhoidised. Võib valmistada ka tinktuure ja õlitõmmiseid. Viimaste valmistamiseks võiks marjad eelnevalt purustada ja siis lasta seista tumedas nõus soojas 2-3 nädalat. Hiljem kurnatult säilitatakse külmkapis ja kasutatakse kui ravimit või kui maitseainet.
Ülihappesusest tingitud haavandtõve korral peaks pihlakamarjadest hoiduma. Pihlakamarju võib kombineerida tees teiste ravimtaimedega. Tunnustuse on leidnud segutee kopsupõletiku puhul: 5 osa pihlamarju, 5 osa kibuvitsamarju, 3 osa võilillejuuri, 7 osa raudrohtu ja 2 osa viirpuumarju.
Pihlamarjad toidu- ja maitseainena
Toorhoidisena (ka mahl) on kasutusel kui maitseaine. Sobib kastmete ja hautiste valmistamisel, magustoitudes värvikuse ja meeldiva aroomi andmiseks. Siirupit lisatakse ohtralt küpsetistesse ja magustoitudesse. Värske kobarana (sügavkülmutatult) sobib garneerida torte ja kooke. Konserveerimiseks sobib kasutada ka iseseisvana või õuntega. Populaarne on pihlakaželee, -mahl, -siirup, -püree, -kompott, -moos.
Pihlakas kosmeetikas
Pihlakamarjadest ja meest saab teha näomaski, mis puhastab ja toidab nahka. Retsept on järgmine: värskelt purustatud pihlakamarjade hulka segada veidi värsket mett nii, et moodustuks paras määritav mass ning kanda see paksu kihina näole ja kaelale. Peale asetada niiske salvrätik ja hoida 15 minutit, pesta sooja veega. Ravikuur kestab paar nädalat.
Allikas: A. Luigela ” Hoidised”; terviseleht.ee; Nami- Nami, koduvein.ee
Värsked kommentaarid